.

.

poniedziałek, 31 sierpnia 2020

Kolejna prelekcja o ziołach

 

Dnia 04.08.2020 odbyła się kolejna prelekcja na temat ziół w miejscowej świetlicy  w ramach projektu „Wiosna, lato, jesień zima dzięki ziołom każdy rozmierzanin zdrowo się trzyma” realizowanego przez Stowarzyszenie Odnowy Wsi i Ochrony Dziedzictwa Kulturowego w Rozmierzy  w ramach programu „Działaj lokalnie”.  Tym razem Pani Beata Świątek- zastępca dyrektora Muzeum Wsi Opolskiej wgłębiła się w produkcję herbaty. Przygotowanie takiej zdrowej i pysznej przede wszystkim herbaty to nie lada gratka. Pierwszym skojarzenie, jeśli padnie hasło „herbata” to kojarzy nam się od razu herbata czarna w woreczku lub też powszechnie znana zielona.  Okazuje się, że to wszystko pochodzi z jednego krzewa- liściastego krzewa herbacianego. Herbaty czy zielona, żółta czy czarna różnią się tylko sposobem i długością obróbki i suszenia. Lecz herbata to nie tylko powszechnie znana herbata czarna itd. ale to również herbata ziołowa, swojska, skomponowana z ziół-kwiatów i liści z naszych ogrodów, pól i lasów.

Kiedy i jak suszyć zioła dowiedzieliśmy się na pierwszej prelekcji. Teraz na drugiej  poznaliśmy sposoby prawidłowego przygotowania herbaty.  Po zerwaniu zdrowych liści,  zostawia się je, by zwiędły. Następnie dosłownie wyciskamy z nich sok (olejki eteryczne) poprzez mielenie, tłuczenie tłuczkiem lub rolowanie. Później  roluje się i upycha ciasno liście do słoiczków i suszy w ciepłej temperaturze.  Ten proces  poznaliśmy w czasie własnoręcznych  robót, gdzie każda grupa przygotowywała innym sposobem liście winogron, jeżyny i bergenii.  Oprócz tego Pani Świątek tłumaczyła jak prawidłowo przechowywać zioła i jak zaparzać herbatę. Co powinniśmy wiedzieć o piciu herbaty-kiedy i dlaczego, by sobie nie zaszkodzić i jak ważne jest wsłuchać się w organizm i obserwować zmiany. Również syropy z ziół tj jak lipa, czarny bez czy jaśmin były brane pod lupę. Tym sposobem dowiedzieliśmy się wiele ważnych i istotnych rzeczy o ziołach i ich pochodnych.

Projekt dofinansowany ze środków Programu "Działaj Lokalnie" Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Ośrodek Działaj Lokalnie Stowarzyszenie Kraina św. Anny. Dofinansowano ze środków Samorządu Województwa Opolskiego.

Opracowanie i zdjęcia: S.W.