.

czwartek, 23 grudnia 2021
piątek, 10 grudnia 2021
Podsumowanie projektu
Projekt ,,Syropy i maści z domowej apteczki naszej prababci " przeszedł właśnie do historii. Zrealizowano już jego wszystkie zamierzone cele. Za nami proces pozyskiwania i przetwarzania ziół. Teraz nastał czas, aby cieszyć się tym co zostało wyprodukowane i odpowiednio z tego korzystać, a okazji do tego będzie co niemiara, gdyż nasze pozyskane specyfiki mają wszechstronne zastosowanie. Obyśmy tylko dzięki nim byli zdrowi, a tak zapewne będzie, bo prawie wszystkie mają własności lecznicze.
9.12.2021 w naszej świetlicy miało miejsce ogólne podsumowanie całego projektu. W spotkaniu uczestniczyli koordynatorzy i uczestnicy projektu. Przy wspólnym poczęstunku, gdzie oczywiście nie mogło zabraknąć Miedza Teju z Rozmierzy, zaprezentowano wszystkie wytworzone produkty, powspominano razem spędzone chwile i wymieniono się już doświadczeniami ze stosowania preparatów. Każdy uczestnik na pożegnanie otrzymał pięknie zapakowany zestaw specyfików w torebkach ozdobionych przez najmłodszych uczestników.
Niechaj to wszystko służy naszemu zdrowiu, aby w następnym roku w pełni sił moglibyśmy przystąpić do kolejnej edycji i wytworzyć nowe produkty. A plany już snujemy.
Do zobaczenia na ,,przygodzie z ziołami,, w 2022 r.
#działajlokalnie #efektydziałajlokalnie #opolskiekwitnące #annaland
Zdj. i Tekst. : A.G.
czwartek, 2 grudnia 2021
czwartek, 4 listopada 2021
Warsztaty ziołowe część druga
W ubiegły wtorek 26.10.2021 odbyły się kolejne warsztaty o tematyce ziołowej prowadzone przez Panią Beatę Świątek-zastępca dyrektora Muzeum Wsi Opolskiej organizowane w ramach projektu "Syropy i maści z domowej apteczki naszej prababci".
Tematem przewodnim teraz były hydrolaty i maści. Część teoretyczna tych warsztatów to wiedza o właściwościach, przeznaczeniu, zastosowaniu i sposobu pozyskiwania hydrolatów i maści. Praktyczna część natomiast pokazała nam jak przy wykorzystaniu alembika pozyskać z igieł świerkowych macerat i hydrolat, który posiada wiele walorów zdrowotnych. Wskazane, aby go spożywać właśnie w porze jesienno - zimowej, a unikniemy konieczności wizyty w aptece. Pozyskany hydrolat zostanie także wykorzystany jako surowiec do kolejnej maści.
Poniżej fotorelacja z warsztatów.
Projekt dofinansowany ze środków Programu "Działaj Lokalnie" Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Filantropii w Polsce oraz Ośrodek Działaj Lokalnie Kraina św. Anny. Dofinansowano ze środków Samorządu Województwa Opolskiego.
#działajlokalnie #efektydziałajlokalnie #opolskiekwitnące #annaland
Działaj Lokalnie
Stowarzyszenie Kraina św. Anny
Opolskie kwitnące
środa, 20 października 2021
Tradycja wysiewu serc i krzyży na polach w okolicach Strzelec Opolskich na Krajowwj liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego!
Niezmiernie nam miło poinformować, że na wniosek naszego Sołectwa dokonano oficjalnego wpisu wysiewu serc i krzyży na polach w okolicach Strzelec Opolskich na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego!
Wczoraj na Gali w Nowym Sączu organizowanej przez Narodowy Instytut Dziedzictwa Kulturowego wręczono na ręce przedstawicielek Sołectwa Róży Willim i Teresy Chudala oficjalny dokument wpisu.
Z tego miejsca wielkie podziękowania wszystkim rolnikom, którzy dbają o zachowanie tej ponad 100 letniej tradycji wysiewu serc i krzyży w naszych okolicach!
To dzięki WAM i WASZEJ pracy drodzy rolnicy możemy szczycić się takimi pięknym kultywowanymi tradycjami, które uznawane są na skalę Krajową!
Za trud WASZ codzienny serdeczne "BÓG ZAPŁAĆ"
Z województwa Opolskiego wpisane zostały :
1. Kroszonkarstwo Opolskie
2. Umiejętności ręcznego malowania wzoru opolskiego
3. Babski comber na Śląsku Opolskim
4. Procesja Bożego Ciała z tradycją kwietnych dywanów w Kluczu, Olszowej, Zalesiu Śląskim i Zimnej Wódce
5. Wysiew serc i krzyży na polach w okolicach Strzelec Opolskich
Więcej szczegółów na temat Gali oraz transmisja live: bit.ly/3ja21ZJ
oraz na wydarzeniu: bit.ly/3pjCt0t
O Niematerialnym Dziedzictwie Kulturowym przeczytacie na: www.niematerialne.nid.pl
wtorek, 19 października 2021
Warsztaty ziołowe
Wczoraj odbyły się warsztaty organizowane w ramach projektu "Syropy i maści z domowej apteczki naszej prababci" Najpierw była prelekcja na temat sezonu zielarskiego jesień-zima, a następnie z przygotowanych wcześniej maceratow z igliwia świerkowego przygotowano maść udrażniająca drogi oddechowe o właściwościach bakteriobójczych i przeciwwirusowych. Poznaliśmy również sposób przygotowania syropu z babki lancetowatej, który też jest polecany na drogi oddechowe.
Projekt dofinansowany ze środków Programu "Działaj Lokalnie" Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Filantropii w Polsce oraz Ośrodek Działaj Lokalnie Kraina św. Anny. Dofinansowano ze środków Samorządu Województwa Opolskiego.
Zdj.: D.K.
Tekst. : R. W.