.

.

czwartek, 20 marca 2014

Dzień kobiet 2014 w Rozmierzy



Dnia 6.03. 2014 odbyła się uroczysta Msza Św. w intencji kobiet, po której wszystkie panie spotkały się w świetlicy, by razem świętować. Jednak nie odbyło się bez mężczyzn- jedni obsługiwali, drudzy przyszli z życzeniami, a trzeci zabawiał wszystkich zebranych.  
oprac. R.W.

poniedziałek, 17 marca 2014

"Skubanie pierza" jak dawniej

Od niedawna cieszymy się obecnością Animatora Osób Starszych w naszej wsi. Pani Ela Czok przeszła kurs pod tym kątem, którego istotą jest organizowanie czasu wolnego seniorów, wyciąganie ich z domu, zachęcanie ich do różnych form aktywności i tym samym ożywianie całych środowisk lokalnych. Animatorka jest w trakcie organizowania zajęć, które przygotowuje z pełnym zaangażowaniem. 
Zajęcia będą odbywać się w Świetlicy, która jest dobrym miejscem by zjednoczyć młode i starsze pokolenie naszej małej społeczności. Już w czasie ferii zimowych p. Ela włączyła się w organizację, gdzie razem z innymi Babciami przygotowywała pyszne słodkości dla dzieci. Jak widać na zdjęciu poniżej, zmobilizowała liczną grupę Pań, by razem znów ożywić zanikającą już tradycję czyli tzw. "skubanie pierza". Cieszymy się, że to właśnie u nas mamy taką osobę i mamy nadzieję, że osoby do których zajęcia są kierowane zechcą wziąść w nich udział.
 oprac. R.W.



piątek, 14 marca 2014

Jubileusz 98 rocznicy urodzin Pani Teresy Kierstein

Dnia 1.03.2014 Sołtys i Przewodniczący Rady Sołeckiej pojechali z kwiatami i życzeniami do naszej mieszkańki- Teresy Kierstein, która obchodziła 98 urodziny. 
Ciekawostką jest, iż solenizantka urodziła się w nietypowy dzień-czyli 29.02.1906
 i jak sama żartuje- ma dopiero 24,5 roku ;) a zastali ją czytającą pracę bez okularów. 
Życzymy zdrowia i dotrwania do okrągłej rocznicy urodzin!!


Babski Comber w Januszkowicach

Dnia 15.02.2014 dziewięcio osobowa ekipa z Rozmierzy jechała na Babski Comber organizowany w Januszkowicach, by razem z naszą wioską partnerską świetować ostatki karnawału. Zabraliśmy ze sobą duuużą dawkę dobrego humoru i jak widać przebrania "od koloru do wyboru". Świetnie zorganizowana zabawa sprawiła, że było głośno,wesoło, tanecznie i kolorowo ! :) pozdrawiamy Januszkowice! :)




środa, 12 marca 2014

Ferie zimowe 2014




Podczas tegorocznych ferii mimo braku śniegu dzieci w Świetlicy w Rozmierzy wcale się nie nudziły. Zajęcia były organizowane na miarę naszych możliwości finansowych i chociaż nie byliśmy na nartach to przynajmniej byliśmy na lodowisku w Gliwicach. Wśród atrakcji ferii było zorganizowanie ogniska wraz z pieczeniem pysznych kiełbasek. Odbyły się dwa ogniska  w lesie- jedno w lesie  kiedyś sadzonym przez dzieci ze świetlicy,  a drugie zorganizowane przez naszych strażaków z przejazdem  wozem strażackim. 

Robiliśmy kwiaty z krepiny dla naszych pań na dzień Kobiet, był dzień sportowy, jak  i rownież pieczenie krepli w tłusty czwartek wg przepisu p.Eli Czok. Dzieci były w kinie na filmie "Skubani" i po drodze w Mc' Donald'zie ;) A na zakończenie  dzieci robiły i dekorowaly maski na bal, który był uwieńczeniem spotkań w Świetlicy. 
W skrócie-codziennie działo się coś ciekawego. Już w ostatni dzień ferii zimowych dzieci  snuły plany  na wakacje, by znów sie spotkać w naszej wiejskiej Świetlicy i miło i ciekawie spędzić razem czas.



















wtorek, 11 marca 2014

KONKURS dwutygodnika "Powiat Strzelecki"

Zarząd Powiatu Strzeleckiego
z okazji 10-lecia dwutygodnika „Powiat Strzelecki”

ogłasza konkurs literacki pt. „Opowiedz mi swoją historię. Najważniejszy dzień życia”.

Każdy z nas ma lepsze i gorsze dni. Ma też takie, których nigdy nie zapomni – z powodu wielkiej radości, albo przeciwnie – głębokiego smutku, albo zupełnie jakiegoś innego powodu.
Mógł być to dzień związany ze śmiercią kogoś bliskiego, albo wręcz przeciwnie – z narodzinami dziecka. Mógł być to dzień podjęcia decyzji o emigracji lub powrocie z niej. Dzień utraty pracy. Wiadomości o chorobie. Dzień ślubu lub rozstania. Wyrzucenia poza nawias. Powrotu do normalności. Spełnienia najskrytszego marzenia. Po prostu – najważniejszy dzień życia.

Opowiedzą nam Państwo swoje historie?
Mogą brać w nim udział obecni i dawni mieszkańcy powiatu strzeleckiego – dorośli lub młodsi, którzy spiszą wspomnienia swoich dziadków. Ważne jest jednak, by te wspomnienia dotyczyły jednego, jedynego dnia!

Objętość prac nie powinna przekraczać 5500 znaków (ok. 3 stron znormalizowanego maszynopisu); prace mogą być dostarczane:

- pocztą elektroniczną na adres: redakcja@powiatstrzelecki.pl
- pocztą lub osobiście na adres:
Redakcja „Powiatu Strzeleckiego”
ul. Jordanowska 2
47-100 Strzelce Opolskie

Autor może zastrzec nazwisko i imię do wiadomości redakcji.

Nagrody – bardzo atrakcyjne, warto o nie powalczyć.

Ogłoszenie wyników konkursu – a prace będą oceniane przez jury – nastąpi podczas Powiatowego Święta Chleba, we wrześniu 2014.

Na prace czekamy do 30 kwietnia 2014 roku. Mają się złożyć na książkę, która stanowić będzie kontynuację opublikowanego w roku 2012 „Strzelczan Albumu Rodzinnego”. Tym razem będzie to „Strzelczan album bardzo osobisty”.
Prosimy również o nadsyłanie zdjęć, ilustrujących nadsyłane wspomnienia. Oczywiście, niekoniecznie będą one związane z opisywanym przez Państwa dniem, ale mogą być to fotografie rodzin, miejscowości itp.


Czekamy na Państwa historie, czyli opisy tego jednego, najważniejszego w Waszym życiu dnia.

poniedziałek, 3 marca 2014

BERY 2014




Sto lat Krzyża stojącego pomiędzy miejscowościami Rozmierz i Sucha

1914 - 2014
Sto lat Krzyża stojącego pomiędzy miejscowościami Rozmierz i Sucha.


            W każdej z naszych miejscowości znajduje się kilka a nawet kilkanaście krzyży, kapliczek, wznoszonych przez różnorakie osoby i w różnorakich intencjach. Każdy z krzyży czy, każda z kapliczek posiada  swoją odrębną historię. Różnią się one między sobą czasem powstania, intencją dla których były wznoszone, materiałem z jakiego zostały wykonane itp. Ten oto krzyż pomiędzy Rozmierzą a Suchą powstał w 1914r. a został ufundowany przez Anastazję i Martina Gomolla w celu upamiętnienia osób poległych na I Wojnie światowej. Datę powstania jak i nazwisko ofiarodawców potwierdza napis umieszczony na bocznej stronie krzyża. Rok 1914 wspomina Księdza „ P. Conrad, Pfr”.
            Od czoła pośrodku został umieszczony łaciński napis „ Consummatum Est ! Joh 19,30 co w przetłumaczeniu na język polski znaczy „Wykonało się !” J 19,30.  Po bokach samego krzyża tak z jednej, jak i z drugiej strony stoją figury przedstawiające Matkę Boską, Św. Jana. Przed krzyżem w pozycji klęczącej widnieje św. Magdalena.
            Przy krzyży tym od wielu już lat gromadzą się wierni z parafii Rozmierz i Sucha w liturgiczne wspomnienie św. Marka i zanoszą swe modły do Boga Wszechmogącego, prosząc m. in. o urodzaje, odpowiednią pogodę i nowe miejsca pracy. 
            Wykonawcą krzyża, o którym tu mowa była pracownia rzemieślnicza państwa Liica    z pobliskiego Izbicka (dawniej Stubendorf). Co ciekawe w okolicy jest wiele krzyży i kapliczek wykonanych właśnie przez tego rzemieślnika w tym także krzyż na ulicy Młyńskiej w Rozmierzy.
            Przykrym faktem jest to, że w przeszłości na wielu z tych krzyży skuwano, zamazywano czy zmieniano napisy. Często działo się to na zlecenie ówczesnych władz, którym te napisy niejednokrotnie nie odpowiadały.  Radosnym faktem natomiast jest to, że te wota dostarczają nam wiele ciekawych informacji i pięknych historii o ludziach żyjących przed nami i o naszej przeszłości.
            Obecnie opiekę nad krzyżem sprawuje rodzina Smiatek. Konserwatorem   i restauratorem od 37 lat jest p. Roman Dethloff z pobliskiego Szymiszowa. Robię to dlatego, aby krzyże i pamiątki z dawnych lat stojące na terenie naszych parafii nie zginęły, ale były częścią naszej historii.

Opracował :
Roman Detfloff z Szymiszowa.

Pokój i Dobro.